Tabăra din tinda bisericii

Viața parohiei August 15, 2014

În perioada postului Adormirii Maicii Domnului tinerii şi copiii din parohie au avut un program special de activităţi creative şi recreative denumite „Tabăra din tinda bisericii”.

Scopul acestor activităţi a fost adunarea copiilor în jurul bisericii pentru rugăciune, comunicare şi comuniune. În fiecare zi au avut loc ateliere diverse unde copiii au învăţat să confectioneze brăţari din aţă sau elastice, să confecţioneze cruciuliţe din şnur şi să lucreze în tehnica origami. Lucrul de mână a fost îmbinat cu activităţi sportive: compionat de volei, jocuri în aer liber şi o seară de film sub cerul înstelat. Punctul culminant al taberei l-a constituit vânătoarea de comori,cea mai aşteptată şi dulce surpriză pentru copii. Aceştia şi-au unit forţele pentru a dezlega ghicitori şi a îndeplini sarcinile ce le-au permis accesul spre mult râvnita comoară.

În centrul  tuturor activităţilor a fost prezenţa zilnică în biserică la slujba Paraclisului Maicii Domnului, unde copiii au învăţat să dea răspunsurile la strană şi au citit rugăciunile de seară.

Ineditul şi succesul acestei tabere l-a reprezentat participarea tinerilor din ATOR Costeşti care au avut inţiativa şi jertfelnicia de a organiza, pregăti şi supraveghea toate activităţile taberei. Tinerii au înţeles pe deplin înţelesul cuvintelor „dăruind vei dobândi”, deoarece , după cum ne-au mărturisit, s-au simţit foarte bine în postura de moderatori, au învăţat ce înseamnă să fii responsabil şi au dovedit că pot lucra foarte eficient în echipă.