Cu Hristos pe cărările vacanței - pe bicicletă

Viața parohiei Septembrie 5, 2013

În data de 05 septembrie 2013 , un grup de 21 de copii din parohia noastră au plecat,cu bicicletele, în pelerinaj la bisericile Parohiilor învecinate. Am vizitat bisericile Parohiilor: Sarafinești, Mesteacăn, Vorona Nouă, Vorona Centru și la urmă bisericile Mănăstirii Vorona. În fiecare biserică ne-am închinat și am rostit rugăciuni în cinstea Maicii Domnului pe care o vom cinsti în mod deosebit pe data de 08 septembrie. la Mănăstire , deși maicile aveau treabă cu pregătirea hramului , au binevoit de a ne așeza la masă. Apoi a fost vizitat stejarul lui Cuza și a avut loc un moment de relaxare cand fete și băieți au jucat fotbal pe un teren amenajat în fața cantonului silvic de la ,,Andronic,,. Copiii au avut și alte surprize: au primit colăcei proaspeți de la o brutăreasă (Doroftei Cicuța),suc de la Înv. Sergiu Dascălu iar preotul paroh le-a dat înghețată la fiecare.