Castigatorii concursului "Macheta bisericii"

Viața parohiei Septembrie 29, 2015

În data de 8 Septembrie 2015, înainte de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în biserică au fost aduse și așezate pe mese, machetele lucrate de copii, urmând ca la sfârșitul slujbei să fie desemnați câștigătorii. Juriul a fost format din Preotul paroh, unul dintre epitropi, Țibichi Ilie (celălalt epitrop, Cosovanu Ion, nu a putut ajunge din motive de sănătate), consilier cultural al parohiei domnul învățător, Săvuc Dorel, președinta comitetului parohial, Țibichi Magdalena și doamna preoteasă. După o minuțioasă cercetare a machetelor juriul a decis ca echipa nr 2. ”Constructorilor” să primescă premiul I, urmată de echipa nr 1. ”Brâncuși” premiul II, echipa nr 3. ”Meșterilor” premiul III și echipa nr. 4 ”Invincibililor” mențiune. Toți copiii și tinerii au primit premii în funcție de implicare, jertfă și prezență - premiile au constat în icoane, candele, cărți și dulciuri. Mulțumim pe această cale celor care ne-au sprijinit cu o parte din cărți și icoane adică  Arhim. Teodosie de la Mănăstirea Zosin, Părinților de la Mănăstirea Sihăstria. Familia preotului a contribuit în cea mai mare parte la constituirea premiilor. Au fost premiați un număr de 29 de copii și tineri. Machetele au fost așezate în muzeul bisericii vechi pentru a putea fi vazute de toți cei care doresc.