Atelierul de metanii și cruciulițe

Viața parohiei Septembrie 29, 2015

După terminarea proiectului cu Macheta bisericii, am reînceput atelierul de metanii și cruciulițe. Astfel că în fiecare Sâmbătă, la ora 14.00, la casa parohială, în bibliotecă sau foișor desfășurăm atelierul de confecționat metanii și cruciulițe. Când avem timp, un tânăr citește și ceilalți lucrează, de exemplu într-o Sâmbătă s-a citit viața mucenicească a Sfântului Evghenie ostașul care și-a dat viața pentru cruciuluița de la gât, fiind decapitat. Tinerii sunt încântați să confecționeze metanii și cruciulițe. Prima cruciuliță făcută de ei, o primesc în dar și o poartă  cu satisfacție știind că este facută de mânuțele lor. La fel se întâmplă și cu metaniile, prima metanie facută de ei o primesc și o poartă la mână. În medie la activități vin 8 - 11 copii și tineri.